Tšehhi GLOBE mängud 2011

Toimus 5. – 8. mail Tšehhi linnas nimega Vsetín.

Esmakordselt osales üritusel ka Eesti delegatsioon koosseisus: Sirje Mägi, Kadi Hirv, Anett-Hildegard Laarmann, Triinu Piirimäe ja Birgit Karus ning saatjana Laura Altin. Kaasas oli veel vilistlane-bussijuht Kristjan Pahk ning bussijuht Ülo.

Sõitu alustasime 4. mai varahommikul Tartust. Lätis nägime lumetormi. Sõit kulges läbi Läti, Leedu ja Poola. Teel ööbisime Varssavis.

5. mai: Sõitsime läbi Poola ning pärastlõunal jõudsime kohale ilusasse mägedevahelisse linna Vsetinisse. Tutvusime kohalike oludega ning õhtul oli avatseremoonia linna kultuurikeskuses, kus meid jaotati gruppidesse ja anti kätte ekspeditsiooniülesanded ning ümbruskonna kaart. Eestlased olid rahvusvahelistes gruppides koos tsehhide ja slovakkidega. Kohalikud lapsed olid valmistanud ette etendused teemal „Mida tähendab minu jaoks GLOBE?”. Mitmed GLOBE koordinaatorid ning sõbrad olid saatnud teele videotervituse.

6. mai: Kohe hommikul viidi meid linnast välja suusakülla. Grupid alustasid matka. Läbida oli vaja 8 punkti ning igaühes lahendada ülesanne. Nt konnaülesanne: kuidas saab GLOBE mõõtmistest saadud teadmisi rakendada konnade rände ja elu uurimisel? Alaküsimused olid erinevad. Ühes punktis tuli maha märkida 30m x 30m suurune ruut. Lahendada tuli ka ülesanne hüdroloogia punktis, kus olid saadaval vahendid ning tuli selgitada, mida nendega teha saab. Mitmes punktis olid tutvumismängud. Mitmetes punktides vaja mõõta õhutemperatuuri. Ekspeditsioonil oli arvestatud korraliku ajavaruga ning seetõttu jõudsid kõik lõppu enne määratud aega. Lõpus ootas meid Vallahhia rahvariietes naine, kes kinkis kõigile lõpetanutele pakikese mägedest korjatud teetaimedega. Õhtul olid kohaliku kooli poolt ettevalmistatud meelelahutusüritused: õpilastele rokk-kontsert ning õpetajatele grillpidu kooliaias.

7. mai: Väliskülalised viidi hommikul Vabaõhumuuseumisse, kus olid erinevad hooned, veesüsteemid, veskid ning tutvustati piirkonna traditsioone viimase paarisaja aasta vältel. Pärastlõunal toimus linnas GLOBE festival. Veeretati läbi linna suurt GLOBE palli, näidati piirkonna rahvatantse, esinesid kohalikud lapsed. Eesti tüdrukud esitasid rahvaliku mängu „kes aias?” millesse haarati ka kohalikud lapsed. Esinemine tõmbas tähelepanu ning seda jäädvustas kohalik meedia. Kohalikel elanikel oli võimalus tutvuda GLOBE olemusega erinevates telkides, kus olid üleval plakatid GLOBEist ning muudest keskkonnategevustest ja lasteorganisatsioonidest. Festivali lõpus oli ka mängude lõputseremoonia, kus tänati osalejaid.
Õhtul oli võimalus külastada kohalikku veekeskust. Õhtu veedeti väljas tšehhidega tutvudes.

8 mai: Osalejatel oli võimalus tutvuda ümbruskonnaga erinevate ekskursioonide käigus. Eestlased käisid matkal Pulcini linnas, kus meid viidi kaljuronimisele. Kuna ette ei olnud teada, et peame ronima hakkama, siis polnud me vastavalt riides, kuid läbisime kõik edukalt teekonna. Matk toimus ümbruskonna kõrgeimal alal.
Lõuna ajal alustasime tagasisõitu Eesti poole. Tegime sissepõike Poolas Auschwitzi koonduslaagrisse. Koht jättis väga negatiivse mulje, kuid kõik leidsid, et seal ära käimine on vajalik. Ööbisime taas Varssavis. Koju jõudsime 9. mai öösel vastu 10. maid.

Kõigile osalenutele meeldis reis väga ning seda meenutatakse positiivselt.
Seltskond oli SUPER

Huvitavad kogemused: vedel salat klaasis, makaronid maasikajogurtiga.