2019 Tšehhi GLOBE mängud

Rahvusvahelistel Tšehhi GLOBE mängudel Kadaňis esindasid Eestit viis Kilingi-Nõmme gümnaasiumi õpilast – Johanna Tammist, Hanna Tali, Berit Vahter, Hans-Kristjan Raid ja Johannes-Aleksander Raid. Delegatsiooni saatjana osales mängudel TÜ geograafia magistrant Merli Ilves.

Esimesel GLOBE mängude päeval toimus avatseremoonia, kus esinesid õpilased erinevate loominguliste kavadega, tutvustati üritusel osalevaid koole ja räägiti lahti erinevate päevade tegevused. Teisel päeval toimusid esitlused. Meie teema oli «Weather impact on the air quality» (“Ilma mõju õhu kvaliteedile”). Pärast iga esitlust kirjutasime ettekandjatele tagasiside ja peale kõiki esitlusi jagati need laiali. Meie projekti juures kiideti enim teaduslikkust ja head vormistust. Selle eest oleme tänulikud Eesti GLOBE koordinaatorile Laura Altinile. Pärast esitlusi oli vaba aeg ja seejärel toimusid ekskursioonid, meil avanes võimalus külastada Tšehhi suurimat pruunsöekaevandust. Õhtul olid õpilastele erinevad tegevused, vaadati filme ja toimusid erinevad loengud. Kolmandal päeval sõitsime bussiga mägedesse ja seejärel osalesime maastikumängus. Maastikumängus oli 13 punkti ja kuna enamus punkte olid tšehhi keeles, siis tšehhid tõlkisid meie jaoks jutu inglise keelde. Maastikumängu punktid olid seotud kohaliku ajaloo ja loodusega. Pärast maastikumängu toimus paraad ja maakera veeretamine mööda Kadani tänavaid, mis päädis lõputseremooniaga linna servas. Neljandal päeval pakkisime asjad kokku ja asusime rongiga teele Karlovy Vary suunas, kus ronisime mäkke, kus asub ka Tšehhi järsim köisraudtee. Seal oli ka palju ilusaid tänavaid ning kuumaveeallikate purskkaeve, kus veetemperatuur ulatus kuni 70 kraadini ja see vesi oli joodav, kuid tugeva raua maitsega.

Enne ja pärast GLOBE mänge tutvusime Prahaga, külastasime kunstimuuseumi, kõndisime üle Karli silla, nägime astronoomilist kella, sõitsime köisraudteega ja tegime palju muud huvitavat. 

Täname projektiga aitamise eest õpetajaid Elli Altinit ja Ly Rätsepa, Laura Altinit ja Merli Ilvest.

Johannes-Aleksander Raid, õpilane, Kilingi-Nõmme Gümnaasium