CloudSat satelliidi stardist möödus 5 aastat

28. aprillil 2006 lennutati esmakordselt välja CloudSat satelliit, mille abil on võimalik modelleerida pilvede vertikaalset struktuuri.

CloudSat on satelliit, mis tiirleb 705 km kõrgusel orbiidil, kuuludes kuuest satelliidist koosnevasse satelliidirongi A-Train, mis kõik on seotud ilmastikunähtuste uurimisega. CloudSat kannab seadet nimega Cloud Profiling Radar (CPR), mis mõõdab pilvedelt tagasipeegeldunud kiirgust sõltuvana pilvede kaugusest (st satelliit saadab Maa poole mikrolaineimpulsse ning mõõdab siis tagasipeegeldunud signaali).

CloudSati radar on palju tundlikum kui maapealsed radarid ning teised meteoroloogilised radarid. Seetõttu on võimalik eristada ka väga väikeseid veeosakesi.

Siiski, täiendavate andmete saamiseks on vaja läbi viia ka maapealseid vaatlusi. Selleks on ellu kutsutud vastav keskkonnahariduslik programm, kus õpilased teostavad CloudSat ülelendude ajal ilmastikuvaatlusi ning pildistavad pilvi altpoolt. GLOBE programmis teeb vastavaid mõõtmisi 17 Eesti kooli http://www.globe.ee/globe/juhendid/mootmine/?details=1&id=1281.

CloudSat ületab ekvaatorit iga päev pealelõunal. Konkreetseid vaatluspunkte ületab satelliit umbes iga 2 nädala tagant.

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga