GLOBE koostööpäevad Kuressaares

26. – 27. jaanuaril toimus Kuressaares, Saare Maakonna Keskraamatukogu Ameerika Teabepunktis GLOBE’i koostööpäev. Sündmuse eesmärk oli tutvustada GLOBE mõõtmisi, jagada kogemusi programmi toimimisest enda koolides ja tutvuda Kuressaare linna looduskeskkonnaga.

Katrin Sepp Saare Maakonna Keskraamatukogust tutvustas osalejatele Ameerika teabepunktide kontseptsiooni, tegevusi ja võimalusi. 

GLOBE sertifitseeritud treener Agne Jõgis viis läbi õppesessioonid GLOBE mõõtmistest ja andmete saatmisest. Mõõtmistest ja protokollidest keskendusime hüdrosfäärile ning uurisime Kuressaare linnust ümbritseva vallikraavi vee füüsikalis-keemilisi omadusi nt lahustunud hapniku ja nitraatide sisaldust, vee pH-d. Mõõtmistulemuste osas oli üllatav nitraatide kõrge tase (1.1mg/l). See võib tuleneda asjaolust, et proovivõtukohas oli põhjas sügiseseid lehti ja nende lagunemine aitab kaasa nitraatide sisalduse tõusule. Narva õpetajad tõid välja, et võrreldes Kuressaarega on Narva veekogude leeliselisuse tase kõrgem. 

Oma GLOBE’i kogemust jagasid Riina Hopp Muhu Põhikoolist, kes tõi välja, et GLOBE on mitmekesistanud õppeprotsesse ja andnud õpilastele võimalusi osaleda rahvusvahelistel sündmustel oma uurimistööde tutvustamiseks  ning kohtuda ka astronautidega. Ida-Virumaa õpetajad jagasid enda kogemusi kohalike õppepäevade korraldamisest Narva jõe uurimiseks ja linnas asuvate tiikide seisundi hindamiseks. Lisaks tutvustasid nad viise, kuidas nad on GLOBE’i tegevusi koolis tutvustanud näiteks arvamusfestivalil ja loonud programmi tutvustamiseks postreid. 

Maailmakohvikus tõid õpetajad välja oma vajadusi ja unistusi ja jagasid mitmeid uusi ideid. Näiteks sooviti korraldada lõbusamas võtmes GLOBE festivale koolides ja edendada piirkondlikku koostööd sama maakonna koolidega. Arutleti järjepidevateks mõõtmisteks vajaliku distsipliini kujundamise ja õppeainete vaheline lõimingu võimaluste üle. Samuti selle üle, mida pakub GLOBE õpetajatele ja õpilastele. Eraldi toodi välja unistused GLOBE’i paremaks rakendamiseks koolides ja traditsiooniliste tegevuste (mõõtmised, ekspeditsioon) olulisus. 

Pooled osalejatest olid pärit Ida-Virumaa GLOBE programmi koolidest ning pooled Saaremaalt ja mujalt Eestist. 

Koostööpäevad toimuvad eesti keeles ja see on väga hea võimalus tutvustada Ida-Viru õpetajatele õppetöö läbiviimise kogemusi tavapärasest teistsuguses ning toetavas keskkonnas, GLOBE’i toimimist mujal Eestis ja Ameerika Teabepunktide tegevusi. 

GLOBE Koostööpäevad Ameerika teabepunktides viiakse ellu Ameerika saatkonna toel. 

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga